Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: görme engelli öğrenci için bep???  (Okunma sayısı 6338 defa)

selermasin

• Ziyaretçi
görme engelli öğrenci için bep???
« : Ocak 20, 2010, 14:19:05 ÖS »
görme engelliöğrenciye nasıl bep hazırlanır arkadaşlar bilgisi olan var mı?ram plan oluşturulacak demiş aradm ama cvp vermediler sizin fikrinizi öğrenmek istiyorum..şimdiden tşkler ,;)

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2010, 17:27:56 ÖS Gönderen: SelERmaSÝN:)) »

Çevrimdışı lawa

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: görme engelli öğrenci için bep???
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2010, 15:01:33 ÖS »
selermasin direk bep hazırlamak senin görevin değildir,bunu dersin öğretmeni de kafa yorması lazım.Ayrıca bence ram bu konuda çok fazla yardımcı olmaz.Ordakini bilmiyorum tabi.
Yaşları kaç bilmiyorum ama benim bildiğim bu planlarda daha çok hayattaki işlevsel görevler öğretilmeye çalışılır.
Bence bir örneği burdan veya netten bulun,ona bakarak hazırlayabilirsiniz
Bu şekilde planı oluşturmak daha kolay.

Ama hazırladığınız planları da öğretmenler pek uygulayamıyor.Çünkü çoğu kişi konuda bilgi sahibi ve işi pek bilmiyor.
Kaynaştırma diye çok konuşuyoruz ama uygulandığı falan yok.

selermasin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2010, 10:04:10 ÖÖ »
tşkler lawa.ben hazırlamıcam zaten öğretmeni geldi nasıl yapıcam görme engelliye nasıl bep hazırlanır die sordu.bende  daha hiç görmedim bilmiyorum o yüzden öğretmene araştırıcam yarın hallederiz dedim.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2010, 11:18:01 ÖÖ Gönderen: SelERmaSÝN:)) »

eszüm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2010, 19:25:35 ÖS »

Kaynaştırma genelgesi ve genelgenin sonunda  yer alan  öğretmenlere öneriler bölümü var.Görme engeliler ile ilgili bölüm planı hazırlamada sınıf öğretmenine yardımcı olabilir.Kaynaştırma öğrencilerinin haklarını (örneğin  sınavlarda görme engelliler şekil sorularından muaftırlar gibi,ek süre v.s.)da sınıf öğretmenine hatırlatman faydalı olabilir.

Çevrimdışı shrewoman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2011, 10:04:27 ÖÖ »
benim görme enggeli öğrecimin raprunda görme engelller okuluna devamı.. diyor. bep hazırlamıcam.

Çevrimdışı Mavro

• PROFESYONEL YAZAR
  • ^^Ve li rabbike fasbir^^
« Yanıtla #5 : Mart 03, 2011, 11:58:32 ÖÖ »
arkadaşlar her kaynaştırma öğrencisi için bep hazırlıyoruz ya peki her kaynaştırma için ayrı bep birimi mi oluşturmalıyız yoksa sadece bi tane mi oluşturmamız gerekiyo yani bi bep birimi bütün kaynaştırma öğrencileri için yeterli mi? bi de toplantı senede kaç kere yapılıyo ve ne zamanlar. bu konuda bilginiz varsa bana yardımcı olur musunuz????

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
« Yanıtla #6 : Mart 03, 2011, 14:30:02 ÖS »
toplantılar 2 ayda bi yapılıyor genelde hocam, isteğe bağlıdır bu, toplanmak isteyen olursa zamana bakılmaz toplanılır.
Okulun sabit bir BEP birimi olur, toplantılara katılırlar, ayrıca bu toplantılara öğrencinin dersine giren öğretmenler, sınıf/şube rehber öğretmenleri ve veli de katılır. kolay gelsin

Çevrimdışı Mavro

• PROFESYONEL YAZAR
  • ^^Ve li rabbike fasbir^^
« Yanıtla #7 : Mart 03, 2011, 14:36:03 ÖS »
anladım hocam çok sağolun. birimde yani kaynaştırma öğrencisi olan sınıf öğretmenlerinin hepsi olacak. tamam çok teşekkür ettim.

Çevrimdışı pdrci51

• Tecrübeli
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2012, 10:56:10 ÖÖ »
Arkadaşlar 9. sınıfta %89 görme engelli olan bir öğrencim var.Bu öğrenci için elinizde görme engellilere yönelik yada diğer bir engel grubuna yönelik lise düzeyinde bep planı varsa paylaşabilir misiniz? Fikir vermesi açısından teşekkürler.

Çevrimdışı pdrci51

• Tecrübeli
« Yanıtla #9 : Kasım 02, 2012, 11:32:54 ÖÖ »
yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.............

Çevrimdışı kartex

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Kasım 02, 2012, 12:08:56 ÖS »
hocam lise düzeyinde bep le ilgili dmküman bulmak çok  zor. siz yolunu gösterin yapsınlar. zaten görme engellide çok zor değil. görme ile ilgili olanları planlarından çıkaracaklar. matematik gibi sayısallarda da kazanımları değiştirecekler

Çevrimdışı pdrci51

• Tecrübeli
« Yanıtla #11 : Kasım 02, 2012, 14:19:13 ÖS »
teşekkürler hocam evet görme ile ilgili olanları çıkaracaklar ama mesela geometri gibi derslerde nasıl yapılacak müfredatın tamamen dışınamı çıkılacak benimde bu konuda fazla deneyimim yokki hocaları bilgilendireyim bu iş biraz zor olacak galiba.

Çevrimdışı kartex

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #12 : Kasım 02, 2012, 14:30:32 ÖS »
hocam aynı sorunla bende karşılaştım ama geometri hocam çok ilgiliydi sağolsun. kendi plan yapmıştı. önce muaf olup olmadığını araştırdık özel daire b. söz konusu değild dediler. hocam da geometriyle ilgili kazanımları sözel ifadelere çevirmişti. mesela üçegenin iç açıları atoplamlarını bilir, geometrik şekil ve cisimlerin farklarını açıklar gibi basit kazanımlara çevirmişti.